-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

NASZE DZIAŁANIA

październik 2014

Wydrukowaliśmy kolejny numer "Zielonych Wiadomości", temat przewodni - gaz łupkowy.

...<<pobierz PDF

lipiec 2014

Wydrukowaliśmy kolejny numer "Zielonych Wiadomości", temat przewodni - miasto i ludzie.

..<<pobierz PDF

czerwiec 2014

CHCECIE CZY NIE - JESTEŚMY WŚRÓD WAS!

Po zwycięstwie Conchity Wurst na Festiwalu Piosenki Eurowizja 2014 nasiliły się niezrozumiałe ataki zarówno na artystę, jak i na osoby transseksualne, transpłciowe, transwestytów, a także na środowisko LGBT. Prym w atakach wiedli prawicowi politycy, prawicowe media oraz niektórzy kapłani Kościoła Katolickiego. Agresorzy zdają się nie rozumieć, że każdy ma prawo być sobą. Płeć, orientacja seksualna, wygląd czy kreacja artystyczna nie mogą być przedmiotem drwin ani też przepełnionych nienawiścią ataków.

W związku z tym, na terenie wielu miast, m.in.: Warszawy, Łodzi i Poznania rozmieściliśmy plakaty z wizerunkiem "polskiej Conchity". W ten sposób upominamy się o tolerancję dla osób transseksualnych, transpłciowych, transwestytów oraz całego środowiska LGBT.

PODSUMOWANIE KAMPANII.

Już po dwóch tygodniach akcji, 80 procent billboardów zostało uszkodzonych (obrzuconych farbą, zamalowanych, itp.; na niektórych pojawiły się wulgarne napisy). Billboard w Łodzi został podpalony.
Wniosek z tego płynie jeden: homo - i transfobia jest w naszym społeczeństwie wciąż obecna.

kwiecień 2014

Wydrukowaliśmy kolejny numer "Zielonych Wiadomości", temat przewodni - energetyka.

..<<pobierz PDF

 

luty 2014

Przekazaliśmy darowiznę na rzecz Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Piasecznie. Kwota darowizny 4.000 zł. (cztery tysiące zł).
___________________

Wydaliśmy kolejny numer "Zielonych Wiadomości"; temat przewodni - sytuacja seniorek i seniorów w naszym kraju.

...<<pobierz PDF

styczeń 2014

Wygraliśmy proces z Allegro!

9 stycznia 2014 roku Sąd Apelacyjny oddalił roszczenia firmy Allegro, która wytoczyła nam proces o ochronę dóbr osobistych. Tym samym zapadł jeden z najważniejszych wyroków sądowych po 1989 roku. Mówi on, że artysta może dopuścić się artystycznej prowokacji jeśli celem jest ważny interes publiczny.

Wszystko zaczęło się od tego, że trzy lata temu Jerzy Andrzej Masłowski (artysta i prezes naszej fundacji) skrytykował serwis aukcyjny Allegro, które pośredniczyło w sprzedaży współcześnie wytworzonych gadżetów propagujących ideologię nazistowską (plastikowe kubki z wizerunkiem Hitlera, poliestrowe flagi ze swastyką, płyty zespołów, których teksty propagowały faszyzm, itp.). Prośby o zdjęcie tych aukcji wysyłali m.in. Janina Ochojska, Jerzy Owsiak, Stowarzyszenie Nigdy Więcej i inni. Protesty wysyłaliśmy też my. Jako że Allegro nie odpowiadało na maile z prośbą o zdjęcie tych aukcji, Jerzy A. Masłowski zrobił artystyczną prowokację – przerobił logo Allegro w miejsce liter ll wstawiając SS (czyli tzw. runy sig - znak nazistowskiej organizacji Waffen SS). Znak ten rozpowszechniliśmy w przestrzeni publicznej (na pocztówkach, w Internecie, itp.). Jednakże rozpowszechnialiśmy go każdorazowo informując czego protest dotyczy. Allegro poczuło się dotknięte krytyką i postawiło nas przed sądem twierdząc, że zarówno Jerzy A.. Masłowski jak i nasza fundacja naruszyliśmy ich dobra osobiste. Zażądali przeprosin w prasie (za łączną kwotę ok. 150 tysięcy zł - solidarnie po połowie Jerzy A. Masłowski i nasza fundacja. Bronił nas pro bono mecenas Andrzej Tomaszek wyznaczony z ramienia Fundacji Helsińskiej (która uznała naszą sprawę za swój priorytet). Wspomagał nas Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji. Murem stanęła za nami Gazeta Wyborcza, a jej dziennikarka – Ewa Siedlecka relacjonowała każdą odsłonę procesu. Wspomagali nas: Rzecznik Praw Obywatelskich, partia Zieloni 2004 oraz liczne organizacje i media. Pierwszą instancję przegraliśmy. Jednak 9 stycznia 2014 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił pozew Allegro i przyznał nam rację (trzech sędziów biorących udział w rozpatrzeniu apelacji było jednomyślnych) – artyści mają prawo do prowokacji, jeśli celem jest ważny interes społeczny. Wyrok jest prawomocny. Proces był precedensowy, pierwszy tego typu w Polsce. Miał on określić granice artystycznej wypowiedzi. I określił!!!

Co to oznacza dla przeciętnego zjadacza chleba? Oznacza to, że każdy z nas - w interesie społecznym - może krytykować koncerny i inne wielkie firmy i nie obawiać się licytacji majątku (jak to nieraz ma miejsce w USA). Każdy z nas – jeśli zajdzie taka potrzeba – może zorganizować konsumencki protest i nawoływać do bojkotu danej marki jeśli wymaga tego interes społeczny. Dotychczas koncerny szantażowały swych oponentów długimi procesami i żądaniami odszkodowań. Od dziś żyjemy w nieco lepszym – mamy nadzieję – świecie.

O samej akcji można przeczytać na stronach naszej fundacji poniżej (nasze działania - marzec 2010).

Komentarz do wyroku pojawił się w wielu mediach, m.in. w Gazecie Wyborczej:

http://wyborcza.pl/1,76842,15249222,Nie_bedzie_kary_za_przerobione_logo_Allegro__Sad_.html

listopad 2013

Wydrukowaliśmy kolejny numer "Zielonych Wiadomości". Numer poświęcony jest zielonej energetyce.

..<<pobierz PDF

maj 2013

Wydrukowaliśmy kolejny numer "Zielonych Wiadomości", w którym piszemy o polityce energetycznej.

....<<pobierz PDF

styczeń - luty 2013

Wydrukowaliśmy kolejny numer "Zielonych Wiadomości", w którym piszemy o prawach kobiet.

....<<pobierz PDF

styczeń 2013

Przekazaliśmy darowiznę na rzecz Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Piasecznie. Kwota darowizny 4.000 zł. (cztery tysiące zł).

listopad - grudzień 2012

Wydrukowaliśmy kolejny numer "Zielonych Wiadomości", w którym piszemy o edukacji, nauce i internecie.

... <<pobierz PDF

wrzesień - październik 2012

Wydrukowaliśmy kolejny numer "Zielonych Wiadomości", w którym tematem przewodnim były: wieś, rolnictwo i żywność.

... <<pobierz PDF

lipiec - sierpień 2012

Wydrukowaliśmy kolejny numer "Zielonych Wiadomości", który tym razem poświęciliśmy EURO 2010.

. .<<pobierz PDF

maj - czerwiec 2012

Wydrukowaliśmy kolejny numer "Zielonych Wiadomości", w którym pisaliśmy m.in. o energetyce i alternatywnych źródłach energii.

....<<pobierz PDF

marzec 2012

Wydrukowaliśmy kolejny numer Zielonych Wiadomości ,które tym razem poświęciliśmy sytuacji kobiet w naszym kraju.

....<<pobierz PDF

luty 2012

Wydrukowaliśmy kolejny numer Zielonych Wiadomości, które tym razem poświęciliśmy tematyce miejskiej.

....<<pobierz PDF

 

styczeń 2012

Przekazaliśmy darowiznę na rzecz Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Piasecznie. Kwota darowizny 4.000 zł. (cztery tysiące zł).

<< 1 2 3 4 >>

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Fundacja Zielone Światło, ul. Juraty 1, 02-905 Warszawa, tel. 22 780 46 41
e-mail: fundacja@zieloneswiatlo.org , KRS: 0000296993, NIP: 9512240410
konto: 58 1020 1013 0000 0802 0171 6042
RODO